Entropia w finansach i pięć skutecznych metod jak sobie radzić z tą destrukcyjną siłą?

with Brak komentarzy

 

Franciszek Staniszewski

Od kilkunastu lat niestrudzenie uświadamiam moim słuchaczom działanie entropii w obszarze finansów. Wskazuję zagrożenia jakie ona niesie oraz sposoby przeciwdziałania destrukcyjnej sile tego zjawiska.

W Wikipedii możemy przeczytać:

„Entropia jest miarą stopnia nieuporządkowania układu. Jest wielkością ekstensywną. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, jeżeli układ termodynamiczny przechodzi od jednego stanu równowagi do drugiego, bez udziału czynników zewnętrznych (a więc spontanicznie), to jego entropia zawsze rośnie..”

Przekładając to na język potoczny: w przyrodzie – o ile nie dostarczamy energii z zewnątrz, wszelkie zjawiska dążą do uproszczenia form, czyli do rozpadu. Perpetuum mobile po prostu nie istnieje!

Przykładów działania entropii w naszym życiu jest nieskończenie wiele. Jeżeli pozostawisz bez opieki swój piękny dom, po kilkunastu latach zacznie on popadać w ruinę.. Pałacowy ogród bez pomocy ogrodnika-artysty, po kilku latach straci swoje harmonijne piękno wracając do stanu naturalnego chaosu.. Nie inaczej jest w związkach: jeżeli nie będziesz poświęcał swojej uwagi osobie ukochanej, jeżeli nie będziesz pamiętał o ważnych dla Was rocznicach, nie będziesz przynosił kwiatów i dawał prezentów, jeżeli nie będziesz do niej / do niego się uśmiechał i otaczał czułością.. Taki związek podobnie, jak porzucony dom, jak zaniedbany ogród, po prostu zakończy się tragicznie.

Destrukcyjne działanie zjawiska entropii w finansach dobrze obrazuje poniższe zestawienie statystycznie, które od lat prezentuję w trakcie moich szkoleń:

Entropia w finansach

Z tego zestawienia jasno wynika, że blisko 60% osób czeka dramatyczna przyszłość finansowa! Ci ludzie nie będą mogli mówić zgodnie z reklamą jednego z towarzystw emerytalnych o „złotej jesieni” życia.

Wniosek jest oczywisty:

Jeżeli nie będziesz podejmował mądrych wysiłków, aby realizować jasno zdefiniowane cele finansowe, będziesz podlegał prawu entropii i wylądujesz w grupie osób uzależnionych od pomocy z zewnątrz. W najlepszym przypadku będziesz musiał pracować do końca życia.

Aby upewnić się, czy Tobie również zagraża entropia finansowa, zrób krótki rachunek sumienia udzielając szczerych odpowiedzi na pięć prostych pytań:

  1. Czy masz wiedzę, jak naprawdę działa współczesny rynek finansowy, czym są w rzeczywistości pieniądze i co zrobić, aby uniezależnić swoje osobiste finanse od regularnie nawiedzających gospodarkę światową kryzysów?
  2. Czy posiadasz poprawnie zbudowany i aktualny plan finansów całego swojego życia?
  3. Czy posiadasz i używasz na co dzień nowoczesnych narzędzi do zarządzania finansami osobistymi i firmowymi?
  4. Czy potrafisz samodzielnie dokonywać poprawnych obliczeń finansowych w zakresie zdarzeń zdefiniowanych w Twoim planie finansowym?
  5. Czy Twoje aktywa rosną z roku na rok oraz czy w portfelu inwestycyjnym regularnie budujesz aktywa, które są odporne na załamania rynków finansowych?

Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pięciu pytań udzieliłeś odpowiedzi negatywnej, oznacza to zagrożenie entropią, która jak już wiesz wtłaczać będzie Ciebie do grupy osób uzależnionych od pomocy z zewnątrz.

Pięć skutecznych sposobów na entropię w finansach

Skoro już wiesz czym jest entropia w obszarze finansów, skoro znasz niebezpieczeństwa z niej wynikające i wiesz jak za pomocą pięciu pytań ocenić zagrożenia dla siebie, czas na udzielenie odpowiedzi na pytanie: – W jaki sposób skutecznie przeciwdziałać destrukcyjnej sile entropii w finansach?

  1. Nieustannie inwestuj we własny rozwój – współczesne finanse są bardzo zaawansowaną dziedziną i podlegają ciągłym zmianom. Musisz opanować specjalistyczne słownictwo i dobrze rozumieć w jaki sposób funkcjonuje rynek finansowy. Ważne jest, abyś starał się nadążać za zmianami w świecie finansów. Pamiętaj, że Twoje osobiste i firmowe finanse są elementem globalnej układanki, dlatego interesuj się tym, co dzieje się na świecie. Zdobywaj informacje z niezależnych źródeł i zanim je wykorzystasz w swoim życiu, poddawaj analizie krytycznej. Bądź ostrożny przy wybieraniu źródeł informacji. Współczesna ekonomia jest bardzo mocno upolityczniona, dlatego osobie nieprzygotowanej tak trudno jest oddzielić wartościową informację od propagandowego szumu. Pomocne mogą być dwie wskazówki: 1) bazuj na faktach a nie na medialnych komentarzach oraz 2) czytaj przede wszystkim dokumenty, w drugiej zaś kolejności ich interpretacje.
  2. Stwórz i aktualizuj plan finansowy – tak jak dla pilota samolotu rejsowego kluczowe jest posiadanie szczegółowego planu lotu – z wytyczonym kursem, wysokością lotu, czasami przelotów poszczególnych odcinków, etc., tak dla Ciebie najważniejszym dokumentem prowadzącym do zrealizowania celów finansowych, jest plan finansów całego życia. Niestety 99% Polaków nie posiada planu finansowego. Skoro nie wiesz dokąd zmierzasz, to jakim cudem możesz osiągnąć finansowy sukces?! Tworząc plan finansowy, zwróć uwagę na dopasowanie planu do poszczególnych etapów Twojego życia. Zupełnie inne cele będziesz realizował na początku kariery zawodowej, inne kiedy Twoje dzieci będą zdobywały wykształcenie, jeszcze inne w okresie jesieni życia. Staraj się na co dzień pracować z planem finansowym i jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, aktualizuj go dopasowując do zmian w Twoim życiu. Pamiętaj też, że dobry plan finansowy harmonijnie łączy w sobie możliwość osiągnięcia zarówno Twoich celów finansowych, jak też celów całej Twojej rodziny.
  3. Używaj nowoczesnych narzędzi do zarządzania finansami – każdy menedżer wie, że to czym się nie zarządza, nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Ta zasada dotyczy również osobistych i firmowych finansów. Okazuje się, że aż 80% Polaków nie kontroluje swoich wydatków! Jeżeli chcesz osiągnąć znaczący sukces, musisz trzymać rękę na pulsie swoich finansów, musisz monitorować wszystkie przepływy, budżetować je i dokonywać działań optymalizujących. Możesz to robić na kartce papieru, jednak łatwiej jest to zadanie realizować za pomocą specjalnych narzędzi oraz komputera. Jeżeli nie wiesz jak zabrać się do tematu zarządzania finansami osobistymi, zachęcam do nabycia specjalnego pakietu mojego autorstwa, pod nazwą Analizator Przepływów Finansowych ver. 3.53B. Dla ułatwienia pracy z Analizatorem, w pakiecie obok narzędzi znajduje się również 2-godz. filmowa instrukcja obsługi w formie szkolenia online.
  4. Naucz się precyzyjnie liczyć – okazuje się, że ponad 60% Polaków nie potrafi obliczyć rentowności tak podstawowego instrumentu finansowego, jakim jest lokata bankowa! Wiedz, że umiejętności z zakresu matematyki finansowej są ważnym elementem drogi do sukcesu. Znajomość liczb odzwierciedlających stan Twoich finansów, możliwość budowania precyzyjnych modeli finansowych, porównywanie i wybór najlepszych wariantów planu finansowego, to tylko niektóre z przesłanek przesądzających o konieczności opanowania sztuki precyzyjnego liczenia. Jeżeli z lat szkolnych masz awersję do liczb i matematyki, pozwól że Ciebie uspokoję. Korzystając z kalkulatora finansowego HP 10BII, możesz w sposób komfortowy dogłębnie poznać finanse. Dzięki temu urządzeniu, w krótkim czasie będziesz w stanie samodzielnie obliczać efekty zmian wartości pieniądza w czasie, zadania dotyczące stóp procentowych oraz inflacji, w ciągu kilkudziesięciu sekund rozwiążesz większość zadań z zakresu inwestowania, rent kapitałowych, leasingów i kredytów. Jeżeli odrobinę się wysilisz, nie będą stanowiły dla Ciebie tajemnicy zagadnienia biznesowe i statystyczne a nawet ocena atrakcyjności projektów inwestycyjnych metodą NPV oraz IRR.. Brzmi groźnie? Nie martw się. Za miesiąc możesz swoim znajomym po studiach ekonomicznych zaimponować praktyczną znajomością zaawansowanych zagadnień finansowych, zaś konkurentów biznesowych wyraźnie zostawisz w tyle. Jest tylko jeden warunek: Musisz to zrobić! Jak tego dokonać, opisuję niżej.
  5. Buduj trwałe aktywa – w ostatnich latach dzięki Robertowi Kiyosaki dużo mówi się o inteligencji finansowej. To właśnie elementem prawdziwej inteligencji, jest wyjście poza lektury poradników finansowych, wyjście poza planszę gry Cash Flow czy też Monopoly w świat realnych działań inwestycyjnych. Co mam na myśli akcentując budowanie trwałych aktywów? Żyjemy w czasach szybkich przemian – również na rynkach finansowych. Czas, jakby przyspieszył i niepokojące zjawiska, krachy, recesje i kryzysy nękają nas coraz częściej. Pamiętaj, że pieniądz papierowy, którym posługujemy się na co dzień, jest pieniądzem fiducjarnym. Jego siła nabywcza opiera się na wierze, że możemy ten papier wymienić na dobra materialne. Niestety w czasach głębokiego kryzysu wartość papierowego pieniądza zmierza do wartości makulatury, czyli papieru na którym ten pieniądz został wydrukowany. Historia uczy nas, że w takich czasach najmniej tracą inwestorzy posiadający aktywa w formie nieruchomości, sztabek złota i srebra, monet bulionowych czy też kolekcjonerskich. Materialny pieniądz nie służy wtedy jako dobro inwestycyjne do generowania znaczących zysków, lecz jako sposób na przeniesienie wartości przez burze dziejowe. Z wyżej opisanych powodów, warto lokować przynajmniej 10%-20% środków przeznaczonych na inwestycje w aktywa materialne – najlepiej w formie jak najbardziej płynnej. Taki warunek spełniają na przykład złote i srebrne monety bulionowe. Osobiście postawiłbym na Krugerrandy z Republiki Południowej Afryki, Wiedeńskich Filharmoników oraz Kanadyjskiego Klonowego Liścia. Oczywiście, to nie jest rekomendacja inwestycyjna, lecz moja prywatna opinia. Budując swój portfel inwestycyjny, musisz rozważyć o wiele więcej czynników.

Czy opisane wyżej działania spowodują, że na pewnym etapie życia można będzie uniezależnić się od entropii? Niestety nie. Z entropią jest tak, jak z grawitacją. Tylko od Ciebie zależy ile razy się potkniesz i potłuczesz oraz jak szybko nauczysz się chodzić bezpiecznie. Z entropią jest też tak, jak z pływaniem pod prąd rwącej rzeki. Jeżeli chociaż na chwilę odłożysz wiosła, stracisz sterowność a może nawet wylądujesz na mieliźnie.

Zjawisko entropii przypomina nigdy niekończące się zadanie mitycznego Syzyfa. Dobrą jednak wiadomością jest to, że dzięki wdrażaniu pięciu wyżej opisanych metod możesz sobie tę pracę bardzo mocno ułatwić. Nigdy jednak nie będziesz mógł scedować odpowiedzialności za swoje finanse na inną osobą, instytucję lub system. Ja przynajmniej odradzam takie działania.

Pierwszy i najważniejszy krok 

Polecam, abyś jak najszybciej przeszedł do praktycznych działań na gruncie Twoich osobistych i firmowych finansów. Zanim jednak rzucisz się w swojej niewiedzy na inwestycję, którą zaproponuje Ci pierwszy napotkany doradca-sprzedawca, koniecznie zacznij od edukacji! Zbuduj fundament wiedzy finansowej, na którym będziesz mógł opierać swoje decyzje o kierunkach dalszego rozwoju, zakupach narzędzi oraz dokonywanych inwestycjach.

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają. Autor: Steve Jobs

Jeżeli Twoją intencją jest dokonanie dużego czasowego skrótu i chciałbyś już niedługo skutecznie konkurować z osobami posiadającymi wieloletnie doświadczenie na rynku finansowym, polecam Ci udział w 30-dniowym kursie online mojego autorstwa – z użyciem kalkulatora finansowego HP 10BII. Dzięki ukończeniu tego unikalnego kursu, będziesz  mógł / będziesz mogła w ciągu zaledwie jednego miesiąca opanować zaawansowane umiejętności finansowe i to w sposób praktyczny!

Kalkulator finansowy HP 10BII

Nauka w 30-dniowym kursie opiera się na łatwych do przyswojenia porcjach zaawansowanej wiedzy finansowej oraz rozwiązywaniu dużej ilości case study za pomocą kalkulatora finansowego. Zapewniam, że bardziej praktycznej, szybszej i łatwiejszej drogi w naszym kraju nie znajdziesz. Wiedz, że napisałem to z perspektywy ponad 21 lat doświadczeń na rynku finansowym.

Aby poznać szczegółową ofertę 30-dniowego kursu, KLIKNIJ:

30-dniowy kurs obsługi kalkulatora finansowego HP 10BII

 

fs

 

Życzę wielu finansowych
sukcesów,

Franciszek Staniszewski

WAŻNE! Jeżeli chcesz otrzymać dostęp do większej ilości wartościowych materiałów edukacyjnych z obszaru finansów, biznesu oraz inwestycji, zapisz się na listę subskrybentów bezpłatnego Newslettera.

Dla nowych Czytelników przygotowałem pakiet powitalny o wartości 50,00 PLN – zupełnie za Darmo! Aby zdobyć ten pakiet, KLIKNIJ przycisk:

 

Zostaw Komentarz