Jak zarządzać finansami osobistymi – siedem zasad budowania osobistej zamożności

with Brak komentarzy
fs

Mam nieodparte wrażenie, że z wiedzą o tym jak zarządzać finansami osobistymi podobnie jest jak z realizacją noworocznych postanowień. Wiele osób je nawet zapisuje, wszyscy solennie sobie obiecują, że tym razem będzie inaczej niż w latach minionych, aby po kilku tygodniach już o całej sprawie zapomnieć. I ponownie wszystko toczy się starym torem. W grudniu zaś bijemy się w piersi i z poczuciem winy bierzemy się za formułowanie nowych/starych postanowień.. Znasz to, prawda?

Na bazie wieloletniego doświadczenia w branży finansowej, przygotowałem kilka cennych sugestii na temat zarządzania finansami osobistymi. Nie jest łatwo o finansach napisać coś oryginalnego. Ale też nie o oryginalność tu chodzi. Moim zamierzeniem jest uporządkowanie obiegowej wiedzy, zamknięcie jej esencji w kilku punktach, właściwe z perspektywy doradcy finansowego rozłożenie akcentów, doprecyzowanie rozumienia zbanalizowanych i wytartych już sformułowań i udzielenie odpowiedzi na kluczowe dla Twojego sukcesu finansowego pytania:

  • Co zrobić, aby ogarnąć tę niełatwą materię?
  • W jaki sposób tę wiedzę zastosować?
  • Jak postępować, aby zarządzanie finansami było
    łatwe i dawało wymierny efekt w postaci
    zrealizowania założonych celów?

A więc nie tyle o wiedzę tu idzie, ile o możliwość jej wdrożenia z dobrym skutkiem. Jest to zadanie o tyle trudne, że współczesne finanse są coraz bardziej zaawansowaną dziedziną i wymagają umiejętności na eksperckim poziomie. Oto siedem fundamentalnych dla Twojej przyszłości finansowej zasad zarządzania finansami osobistymi:

  1. Oddziel pieniądze prywatne od firmowych. Co to znaczy? Ni mniej ni więcej: prowadź dwie księgowości. Zarządzaj pieniędzmi firmowymi. Zarządzaj też pieniędzmi osobistymi. Oddzielnie. Posiadaj odrębne rachunki i nie mieszaj pomiędzy sobą znajdujących się tam zasobów. Staraj się tę zasadę zrozumieć i realizować łącznie z zasadą Nr 2.
  2. Nigdy nie dopuść do tego, aby z Twoich prywatnych pieniędzy finansowana była Twoja firma. Czytaj tę zasadę łącznie z zasadą Nr 1 i traktuj ją jako dogmat. Łamanie tej reguły jest przyczyną bankructw większości właścicieli – nie firm, ale podkreślam WŁAŚCICIELI małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Firma ma pełnić rolę użytkową i być dla Ciebie źródłem dochodu a nie celem przetrwania za wszelką cenę. Priorytetem jest zawsze rozwijać i chronić osobiste bogactwo. Ono ma ciągle wzrastać. Jeżeli Twój biznes jest niewydolny, zamknij go. I nigdy z pieniędzy prywatnych nie reanimuj firmowego trupa, bo mogą zbankrutować i firma i Twoje osobiste finanse. Stwórz pomiędzy firmą a finansami osobistymi śluzę z jednokierunkowym przepływem, aby pieniądze zawsze płynęły od firmy do rachunku osobistego. I NIGDY, ale to PRZENIGDY w stronę odwrotną! Nie zgadzasz się z tym? Domyślam się, bo przecież wszyscy robią dokładnie odwrotnie, prawda? A statystyki mówią same za siebie: 80% firm upada w pierwszych dwóch latach działalności! Jeżeli nie zrozumiesz tej zasady i nie wdrożysz jej w swoich finansach, będziesz zaliczał kolejne lekcje bankructwa. Ile razy? Do skutku, aż zrozumiesz. Zauważ, że najczęściej istnieje ogromna dysproporcja pomiędzy wielkością przepływów finansowych w biznesie, w stosunku do finansów osobistych. Przy braku odseparowania finansów osobistych od firmowych, nawet drobne zawahanie po stronie firmy, może zmieść z powierzchni ziemi Twoje osobiste mikrofinanse. Musiałem tej zasadzie poświęcić więcej miejsca, ponieważ za mało się o jej znaczeniu pisze.
  3. Posiadaj plan oszczędzania oraz inwestowania i nigdy nie pozwól, aby cokolwiek go zburzyło. Kłania się znana zasada: albo będziesz żył wg swojego kalendarza, albo inni go bardzo chętnie wypełnią swoimi pomysłami na Twoje życie. To dotyczy także pieniędzy. Jeżeli nie będziesz wierny sobie lecz podszeptom reklamy, ciągle zmieniającej się modzie i pragnieniom, aby być na topie, aby być bardziej cool i trendy – nigdy nie uda zbudować się satysfakcjonującego kapitału. Wielkie cele wymagają ciągłej koncentracji i wytrwałości w realizacji. Ta zasada oznacza też, że nie możesz rozpraszać kapitału w trakcie jego budowania!
  4. Płać najpierw sobie, zaś z tego co zostało zapłać pozostałe rachunki i staraj się przeżyć. Co oznacza płacenie sobie? Najpierw opłacasz swoje INWESTYCJE a dopiero w następnej kolejności podatki, składki ubezpieczeniowe, a na samym końcu pokrywasz koszty życia. Pamiętaj, że Twoja edukacja jest także inwestycją i to priorytetową! Dlaczego? Ponieważ inwestowanie we własny rozwój daje najwyższą stopę zwrotu!
  5. Budżetuj swoje dochody – czyli dziel swoje dochody na poszczególne kategorie wydatków, ustal wartości graniczne dla poszczególnych grup kosztów i na bieżąco monitoruj, czy któryś z progów nie został przekroczony? Jeżeli tak się stanie, reaguj niezwłocznie. I jeszcze jedno pytanie: – Po co budżetujemy? Aby możliwa była optymalizacja naszych finansów – o czym niżej.
  6. Optymalizuj swoje finanse – okresowo poddawaj analizie swoje wydatki w poszczególnych grupach budżetu domowego. Poszukuj oszczędności, zadawaj sobie pytania co mógłbyś zmniejszyć a z czego mógłbyś zrezygnować? Jakie np. wydatki mógłbyś zastąpić innymi, które realizując lepiej Twoje potrzeby dadzą Ci wymierne korzyści? Etc., etc. Bądź twórczy w procesie doskonalenia swoich osobistych finansów. Ważne, abyś wnioski dotyczące optymalizacji, konsekwentnie wdrażał w swoich osobistych finansach, bo tylko wtedy optymalizacja ma sens.
  7. Doprowadź do wdrożenia w swoich osobistych finansach systemu zarządzania pieniędzmi. W ramach tego systemu za pomocą zestawu specjalnych narzędzi, będziesz mógł łatwo, konsekwentne i CODZIENNIE stosować zasady opisane w pkt. 1-6.

fs

Zauważ, że bez realizacji zasady Nr 7, wszystkie wcześniejsze są tylko zbiorem pobożnych życzeń. Zasada Nr 7, czyli system zarządzania jest klamrą łączącą wszystkie reguły, postulaty i zalecenia. Dzięki tej zasadzie, czyli systemowi możliwe jest przejście od mówienia o zarządzaniu finansami osobistymi do faktycznego zarządzania, które ma moc sprawczą, aby doprowadzić do pożądanych zmian w Twoim życiu.

Z systemem zarządzania finansami osobistymi jest podobnie, jak z organizacją ruchu lotniczego pomiędzy miastami położonymi od siebie w odległości tysięcy kilometrów. Dzisiaj nikt przy zdrowych zmysłach nie wsiądzie do samolotu, jeżeli nie będą poprawnie funkcjonowały różnorodne systemy pokładowe współpracujące z urządzeniami na ziemi oraz na orbicie okołoziemskiej. Zwróć uwagę, że tylko dlatego możemy bezpiecznie dotrzeć do celu, ponieważ w trakcie lotu współpracują z sobą specjaliści różnych branż: piloci, nawigatorzy, pracownicy obsługi naziemnej. Potrzebne są dobre mapy, niezakłócona komunikacja i koordynacja różnych systemów i ktoś,  kto tym zarządza – czyli kierownik lotów.

Jeżeli uważasz, że współczesne finanse są mniej skomplikowane niż lotnictwo, odpowiedz sobie na pytanie: jaki procent samolotów dociera bezpiecznie do celu? Prawie 100%, prawda? Dlaczego? Ponieważ lotnictwo wypracowało zaawansowane systemy pozwalające na bezpieczny przelot z punktu A do punktu B w dowolnym miejscu naszego globu. A jak jest z finansami osobistymi? Jaki procent użytkowników pieniądza realizuje swoje cele finansowe?  Ilu z nich osiąga finansowy sukces? Jeżeli miarą sukcesu jest bycie milionerem lub finansowa wolność, to dlaczego tak mały odsetek z nas osiąga ten wymarzony status?

Nie osiągasz sukcesów, ponieważ nie korzystasz z systemu, który:

  • Zmobilizuje Ciebie do wyznaczania i okresowego korygowania finansowych celów,
  • Umożliwi Ci łatwe monitorowanie dochodów oraz wydatków w kluczowych kategoriach,
  • Pozwoli na skuteczną optymalizację finansów osobistych,
  • Zadba o jasne raportowanie aktualnej sytuacji,
  • Sprawi, że zarządzanie finansami osobistymi stanie się czynnością prostą i przyjemną,
  • Umożliwi osiągnięcie założonych celów.

Takie warunki spełnia Analizator Przepływów Finansowych ver. 3.53B – system do zarządzania finansami osobistymi, który po kilku latach testowania wprowadziłem do sprzedaży. Analizator składa się z pakietu narzędzi oraz filmowej instrukcji w formie ponad 2 godz. szkolenia online. Aby zapoznać się z tą sprawdzoną propozycją, z której korzysta już kilkuset moich Klientów i w sposób praktyczny dowiedzieć się, jak zarządzać finansami osobistymi w swoim życiu, KLIKNIJ baner:

Analizator Przepływów Finansowych w wersji 3.53B

fsZ życzeniami uporządkowania swoich
finansów oraz wielu sukcesów,

Franciszek
Staniszewski

WAŻNE! Jeżeli chcesz otrzymać dostęp do większej ilości wartościowych materiałów edukacyjnych z obszaru finansów, biznesu oraz inwestycji, zapisz się na listę subskrybentów bezpłatnego Newslettera.

Dla nowych Czytelników przygotowałem pakiet powitalny o wartości 50,00 PLN – zupełnie za Darmo! Aby zdobyć ten pakiet, KLIKNIJ przycisk:

 

Zostaw Komentarz